Aktywuj pomysły podczas obywatelskiej burzy mózgów


 

W ramach programu „GovTech – Aktywuj pomysły!” realizowana jest również część przeznaczona dla obywateli – burza mózgów. To nowy sposób otwarcia państwa na pomysły utalentowanych osób i zaproszenie ich do wspólnego rozwiązywania istotnych społecznie wyzwań, poprawy warunków życia czy efektywności działania sfery publicznej.

Słowem-kluczem jest współpraca. Dzięki niej bowiem obywatele i państwo mogą budować rozwiązania – często z wykorzystaniem najnowszych technologii – dla innych ludzi.

Zobacz jak przebiegały dotychczasowe obywatelskie burze mózgów!

Pierwsza obywatelska burza mózgów GovTech Polska pt. “Smart podróż – Smart PKP” miała miejsce 13 sierpnia w Google Campus w Warszawie. Kilkudziesięciu chętnych opracowywało rozwiązania usprawniające proces podróży koleją. 

 

 

Wygrała drużyna, która wpadła na pomysł powiadomień sms informujących pasażera o wszystkich przydatnych logistycznie informacjach, takich jak:

  • czas podróży
  • czas odjazdu
  • opóźnienia
  • peron

Informacje z wyprzedzeniem o planowanym opóźnieniu pociągu pozwolą pasażerom na efektywne wykorzystanie czasu podczas drogi na dworzec lub pobytu na terenie dworca/ peronu.

 

 

Zobacz podsumowanie

 

Zapraszamy do obejrzenia pełnej relacji foto dostępnej pod tym linkiem.

Gościem wydarzenia był premier Mateusz Morawiecki, który zapowiedział kolejne wydarzenie z cyklu obywatelskich burz mózgów, tym razem dot. problemu wody.

 

 

Była to z kolei pierwsza międzynarodowa obywatelska burza mózgów – w Polsce i w Nigerii. Miała miejsce 14 i 15 września, podczas 24-godzinnej sesji w ramach hackathonu HackYeah w Nadarzynie pod Warszawą. Ponad 100 osób, wybranych spośród nadesłanych zgłoszeń wspólnie poszukiwało innowacyjnych i skutecznych rozwiązań zapobiegających kryzysowi malejących zasobów wodnych.

Idea międzynarodowej obywatelskiej burzy mózgów zakłada możliwość sięgnięcia po doświadczenia nie tylko różnych osób, ale też innych krajów. Uczestnicy burzy w Warszawie dzięki transmisji live mogli podglądać pracę kolegów z Nigerii, którzy pod okiem mentorów z Polski szukali sposobów na zapewnienie Nigeryjczykom dostępu do dobrej jakości wody.

 

Natomiast obywatele w Warszawie wzięli na warsztat następujące zagadnienia: zjawiska ekstremalne, jak susza i deszcze nawalne; budowanie świadomości problemu wśród społeczeństwa oraz retencja wody na obszarach zurbanizowanych i rolniczych.

 

W czasie, kiedy obywatele poszukiwali rozwiązań problemu wodnego, eksperci rozmawiali o tym, z jaką skalą problemu się mierzymy. W dyskusji udział wzięli prof. Tomasz Walczykiewicz, dr Małgorzata Bogucka-Szymalska i dr Paweł Przygrodzki. Nagranie spotkania można obejrzeć pod tym linkiem.

 

Uczestników odwiedził premier Mateusz Morawiecki, który wręczył podziękowania zwycięzcom pierwszej obywatelskiej burzy mózgów poświęconej innowacjom na kolei oraz zaprosił ich do pełnienia roli konsultantów – będą wdrażać opracowane przez siebie rozwiązania.

 

Jakie pomysły wygrały?

Przyznaliśmy nagrody w kategoriach:

  1. obywatelska – za projekt „Bliska Woda” – pomysłodawcy zaproponowali certyfikaty dla producentów, którzy są najbardziej oszczędni, jeśli chodzi o wodę wykorzystywaną do produkcji ich artykułów;
  2. projektowa – za pomysł „Zatrzymaj wodę w rolnictwie”, proponujący tworzenie stref buforowych przy ciekach wodnych, by zwiększyć wskaźnik retencji;
  3. inżynieryjna – za projekt „Oaza 2050” – to pomysł algorytmu analizującego zdjęcia satelitarne i na ich podstawie pokazującego obszary zagrożone deficytem wody, obszary wymagające uwagi i niezagrożone.

Dodatkowo jury wyróżniło projekt zespołu z Węgier pt. „Kolory Wody” – pomysł na aplikację pokazującą poziom biologicznego i chemicznego zanieczyszczenia wody. 

Planujemy w przyszłości jeszcze wiele podobnych wydarzeń. Kliknij tutaj, a my powiadomimy Cię o następnych spotkaniach z cyklu obywatelskich burz mózgów.